جمعه, ۴ مهر , ۱۳۹۹ - 2020 September 25
كدخبر: 82817 تاريخ : 12 آگوست 2020 - 02:58 بازديد: 46 بازدید نسخه چاپي ارسال به دوستان

۵ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند

۵ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: علاوه بر ۵ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان؛بیش از ۶ یا ۷ هزار استارتاپ یا کسب و کارهای نوپا هم در زیست بوم نوآوری کشور فعالیت هستند.به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای اسماعیل قادری فر با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری و اختراعات در سال ۱۳۸۹ تصویب شد, افزود: این قانون از اواخر سال۱۳۹۲ همزمان با آغاز کار معاونت علمی و فناوری, اجرایی شد.
وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم حمایت از شرکت های دانش بنیان, ادامه داد: آمارهای ما حاکی از آن است که تا پایان سال ۱۳۹۸, حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان فروش و یا درآمد شرکت های دانش بنیان بوده است.
آقای قادری فر اضافه کرد: اقتصاد دانش بنیان در منظومه کلان اقتصادی کشور از اقتصاد خرد به سمت اقتصاد کلان در حال حرکت است.
وی با بیان اینکه سهم شرکت های دانش بنیان در تولید ناخالص داخلی حدود ۱ تا ۲ درصد است, افزود: کم کم ردپای شرکت های دانش بنیان و فناور و استارتاپ ها و کسب و کارهای با فناوری نوین و سهم تجاری سازی اختراعات در حال افزایش است.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه باید از شرکت های دانش بنیان حمایت کرد, گفت: تحریم ها جدای از مشکلاتی که ایجاد کرده است فرصت بالقوه ای برای شرکت های داخلی تولید کننده است.
آقای قادری فر با اشاره به اینکه معوقات مطالبات شرکت های دانش بنیان کمتر از ۳۰ درصد است, افزود: تأمین نقدینگی، نسبتاً به خوبی در حال انجام است اما نکته اصلی این است که سهم بازار را باید برای آنها افزایش دهیم.
وی اضافه کرد: بازار بکر حدود ۸۰۰ میلیون نفری در منطقه آسیای جنوب غربی و آسیای میانه و قفقاز وجود دارد که باید از آن استفاده کرد.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: کارگروه بورسی کردن شرکت های دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری شکل گرفته است و اکنون در تابلوی بورس ۳ تا ۴ شرکت توانمند دانش بنیان را داریم.
آقای قادری فر با اشاره به شکل گیری فرابورس صندوق جسورانه افزود: اکنون حدود ۸ صندوق جسورانه, مجوز بورسی گرفتند و یکی از آنها فعال شده است و بقیه به تدریج در حال ورود هستند.

رئیس پارک عمل و فناوری پردیس هم با حضور در این برنامه گفت: شرکت های دانش بنیان تلاش کردند روحیه کارمندی از دل دانشگاه ها به کارآفرینی تغییر یابد و بسیاری از دانش آموختگان، شرکت هایی را تأسیس کردند.
آقای مهدی صفاری نیا با بیان اینکه میل به ایجاد مجموعه های دانش بنیان در مجامع دانشگاهی کشور افزایش یافته است, ادامه داد: اما بازار در دست اقشار دانشگاهی نیست و بخش عمده آن در حوزه دانش بنیان در بین سازمان ها و دستگاه های دولتی است.
وی افزود: باید فارغ از صرف اعلام علاقه در استفاده از محصولات دانش بنیان، در عمل هم تقاضای مهم به سمت این شرکت ها، هدایت شود.
آقای صفاری نیا اضافه کرد: بخشی از این تقاضا به علت وجود تحریم اتفاق افتاد زیرا مجموعه های دولتی کشور امکان خرید از خارج را ندارند و این موضوع برای شرکتهای دانش بنیان, اتفاق خوبی بوده است اما این موضوع باید به خواست درونی حوزه های بزرگ اقتصادی کشور تبدیل شود و به سمت تولیدات دانش بنیان سوق پیدا کنند.
رئیس پارک عمل و فناوری پردیس ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات شرکت های دانش بنیان, مجوزهایی است که دستگاه های دولتی باید به آنها بدهند.
آقای صفاری نیا افزود: ورود محصولات جدید به اقتصاد کشور نیازمند همراهی مجموعه هایی هستند که مجوز صادر می کنند.
وی گفت: اکنون علاقه به خرید محصولات دانش بنیان در دستگاه های دولتی, خوب شده است اما همچنان با مطلوب, فاصله زیادی داریم.
آقای صفاری نیا, کمبود نقدینگی را یکی از مهمترین مشکلات برشمرد و افزود: دستگاه های دولتی پول لازم را برای خرید محصولات دانش بنیان داخلی ندارند و برخی شرکت ها ماه ها و سال ها منتظر گرفتن پول فروش محصولات خود هستند.
وی با اشاره به اینکه در عمر کوتاه پارک علم و فناوری به فروش ۱۱ هزار میلیارد تومان رسیدیم, گفت: شرکت های کوچک را در کنار شرکت های بزرگ قرار دادیم تا از تجربیات آن ها استفاده کند.
آقای صفاری نیا افزود: اکنون حدود ۲۰۰ شرکت جدید تقاضای ورود به پارک علم و فناوری را دارند.
رئیس پارک عمل و فناوری پردیس گفت: مشکل اساسی ما این است که تزریق نوآوری به صنایع و بنگاه های اقتصادی کشور با روند کندی انجام شده است و چون نتوانسته با جریان نوآوری پیش برود محکوم به شکست است و شرکت های دانش بنیان می تواند روح نوآوری را در این صنایع بدمد و کسب و کارها را بازسازی کند.
آقای صفاری نیا با بیان اینکه تأمین مالی شرکت های دانش بنیان در مقایسه با گذشته ها بسیار بهتر شده است گفت: اما با فضای ایده آل فاصله داریم.

خبر جدید  جایگاه ۴ ایران در تولید علم نانو جهان/۱۰ دانشگاه نانویی ایران

آقای علی پنیریان, کارآفرین هم با حضور در استودیوی دیگر این برنامه گفت: یکی از مسائل ما نگاه به مجموعه های دانش بنیان است و این نقد جدی را داریم که موضوع دانش بنیان با فناوری های پیشرفته, جمع بسته می شود.
وی ادامه داد: فضا و گفتمان دانش بنیان به خوبی در کشور جا افتاده است و دانشجویان هم در پی انجام کار دانش بنیان هستند اما نیاز داریم که نگرش ها را هم تغییر دهیم.
آقای پنیریان اضافه کرد: بحث دانش بنیان را محدود کردیم و نباید اینگونه باشد.
وی گفت: فقط به ابعاد فنی نخبگان بها دادیم در حالی که اگر از ابتدا به ابعاد مدیریتی آنها هم توجه کنیم, بازاریابی هم به خوبی انجام شود.

خبر جدید  ۱۷ هزار کاربر پهپاد در کشور فعال است/کاربرد پهپاد در حوزه کشاورزی

آقای احمد بهفر مقدم مدیر عامل یکی از شرکت های دانش بنیان نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: آینده تولید دستگاه های سی.تی. اسکن برای ما تیره و تار است و نگران هستیم زیرا سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومانی کردیم اما در شرایط کرونایی و کشاکش تأمینی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پی آن است احتمال دارد توسط واردات با دستگاه های غربی, اشباع شود و در این بازار اشباع شده، سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیاردی ما هم محکوم به شکست است.
وی با اشاره به اینکه این سرمایه گذاری در مدت سه سال انجام شده است, ادامه داد: این دانش فنی، بومی سازی و ۴۰ دستگاه سی.تی.اسکن ساخته شده است و اکنون در مراکز بزرگ دانشگاهی مشغول به کار است.
آقای بهفر مقدم افزود: آمادگی داریم که نیاز وزارت بهداشت به دستگاه ای سی.تی.اسکن را پوشش دهیم.
وی گفت: متوجه شدیم که در غفلتی که ناشی از رسالت تأمین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است با دستپاچگی می خواهد با استفاده از وام های بین المللی، دستگاه های غربی را وارد کشور کند.
آقای بهفر مقدم از وزارت بهداشت خواست اجازه دهد شرکتش نیاز داخل به سی.تی.اسکن را تأمین کند و اگر نتوانست واردات انجام شود.

رئیس هیأت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در حوزه سی. تی.اسکن مدتی است که شرکت دانش بنیان مجوز تولید داخل را گرفته است و قبلاً در حوزه دانش بنیان حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای آنها تأمین هزینه کردیم.
آقای مهدی یوسفی افزود: حتی پیش از کرونا حدود ۲ هزار دستگاه ونتیلاتور از تولید کننده های داخلی خریدیم.
وی اضافه کرد: از زمانی که تولید کننده داخلی سی.تی.اسکن مجوز تولید گرفت تفاهمنامه ای را بستیم.
رئیس هیأت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حوزه سلامت, باور عمومی نقش مهم دارد و برخی از نگرانی ها وجود دارد و همچنین تعارض منافع هم دخالت دارد. وقتی عزم دولتی مبنی بر خرید از تولیدات داخلی وجود دارد با این مشکلات مقابله می کند.
آقای یوسفی افزود: تاکنون بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان برای تضمین خرید تولید داخل بدون اینکه کالا تحویل گرفته باشیم وارد مقوله تفاهمنامه و قرارداد شدیم.
معاون برنامه ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه با بیان اینکه این صندوق, اصلی ترین نهاد تأمین مالی در حوزه دانش بنیان است, گفت: تلاش کردیم به صورت فعالانه و با حداقل بروکراسی، منابع مالی شرکت ها را تأمین کنیم.

خبر جدید  طرح های فناورانه مناطق محروم حمایت می شوند

آقای روح الله ذوالفقاری افزود: در سال ۱۳۹۸ موفق شدیم بیش از ۱۰ برابر سال پیش از آن عمل کنیم و سعی کردیم تسهیلات قرض الحسنه را برای همه چرخه تولید محصول فراهم کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا روش های بورسی هم برای تأمین مالی شرکت های دانش بنیان وجود دارد؟ گفت: تأمین مالی شرکت های دانش بنیان در قالب یک اکوسیستم اتفاق می افتد و نهادهای متنوعی در تأمین مالی آن ها داریم از جمله بانک ها و بازار سرمایه.
آقای ذوالفقاری ادامه داد:اکنون ۱۵ بانک همکار در صندوق نوآوری و شکوفایی داریم و توانستیم موضوع حمایت از شرکت های دانش بنیان را به یکی از شاخص های کلیدی عملکرد این بانک ها تبدیل کنیم.
وی اضافه کرد: در موضوع ورود به بازار سرمایه، بحث انتشار اوراق را برای شرکت ها تسهیل کردیم و توافقات آن با بورس انجام شده است و شرکت های نیازمند تأمین مالی در ابعاد بزرگ را به بورس معرفی می کنیم.
معاون برنامه ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: در بحث تأمین مالی در یک سال و نیم اخیر بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تأمین مالی تسهیلات برای شرکت ها داشتیم و بیش از هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تأمین ضمانت نامه های مورد نیاز این شرکت ها داشتیم.
آقای ذوالفقاری افزود: تأمین مالی از طریق بورس جزو خدمات جدید ماست که اکنون حدود ۳۰۰ میلیارد تومان پرونده در دست بررسی داریم که در مدت یک ماه آینده عملیاتی خواهد شد.

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , ,


در زمينه‌ي انتشار نظرات مخاطبان رعايت چند مورد ضروري است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسي تايپ کنيد.
  • «فن روز » مجاز به ويرايش ادبي نظرات مخاطبان است.
  • فن روز از انتشار نظراتي که حاوي مطالب کذب، توهين يا بي‌احترامي به اشخاص، قوميت‌ها، عقايد ديگران، موارد مغاير با قوانين کشور و آموزه‌هاي دين مبين اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأييد مدير بخش مربوطه منتشر مي‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات