مدیر پروژه ماهواره پیام امیرکبیر گفت: هدف از ساخت ماهواره‌های دانشگاهی علاوه‌ بر آشنایی اساتید و دانشجویان با زیرسیستم‌ها، قرار دادن ماهواره‌ در مدار زمین است. " />
یکشنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸ - 2019 April 21
كدخبر: 73441 تاريخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵ بازديد: 4 بازدید نسخه چاپي ارسال به دوستان

هدف از ساخت ماهواره جدید، قرارگیری در مدار ثابت زمین است

مدیر پروژه ماهواره پیام امیرکبیر گفت: هدف از ساخت ماهواره‌های دانشگاهی علاوه‌ بر آشنایی اساتید و دانشجویان با زیرسیستم‌ها، قرار دادن ماهواره‌ در مدار زمین است.


هدف از ساخت ماهواره جدید، قرارگیری در  مدار ثابت زمین است

سید مصطفی صفوی در گفتگو با خبرنگار علم، فناوری و دانشبنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره ساخت ماهواره جدید دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فضایی ایران به دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیشنهاد شد تا پروژه طراحی و ساخت ماهواره جدید را برعهده بگیریم. ماهواره قبلی پیام امیرکبیر نام داشت، به همین دلیل ماهواره بعدی پیام ۲ نامگذاری شده است. حال قرار است تیم دانشگاه امیرکبیر برای تعیین مشخصات فنی این ماهواره اقدام کند.با سازمان فضایی ایران وارد مذاکره شدیم ودر حال حاضر در مرحله نهاییسازیمشخصات فنی ماهواره جدید هستیم کهپس از نهایی شدن مشخصات کار شروع خواهد شد.

وی درباره زمان پروژه ساخت پیام ۲ اظهار کرد:مدت زمان لازم برای ساخت ماهواره جدید به اینبستگی دارد که مشخصات فنی آن چقدر شبیه به مشخصات فنیماهواره قبلی باشد.بعد از نهایی شدن مشخصات فنی میتوان در مورد اینکه پروسه ساخت چقدر طول میکشد، صحبت کرد. اگر تغییرات خیلی زیاد باشد، مسلماً زمان بیشتری خواهد گرفت.اگر مشخصات فنیمانند ماهواره قبلی بودهو هیچگونه تغییراتی در آن ایجاد نشود یاکمترین تغییرات را داشته باشد،ساخت آن حدود یک سال طول خواهد کشید.

صفوی با اشاره به ایرادات پرتاب ماهواره پیام گفت: مشکل ازطراحی ماهواره نبود و درواقع این پرتابکننده بود که مشکلساز شد.

عضو کادر هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پاسخ به این سؤال کهچرادانشگاه امیرکبیر پرتابکننده ماهواره را نمیسازد، عنوان کرد: بحثپرتاب ماهواره بسیار پیچیدهاست. افرادی که در حوزه پرتاب ماهواره در مجموعه وزارت دفاع کار میکنند، زحمات بسیار زیادی کشیدند و نتایج خیلی خوبی هم گرفتند. اینگونه مسائل در حوزه پرتابکنندههاپیش میآید. اگر سابقه کشورهای دیگر را هم که بررسی کنید، از آمریکا گرفته، چین وروسیه که تجربه طولانی در بحث پرتاب ماهواره دارند، چنین مشکلاتی وجود داشته است.بنابراین نمیتوان با یک بار شکست، قضاوتمنفی کرد. افرادی که در زمینهپرتاب ماهواره کار میکنند، زحمات زیادی کشیدهاند کهجای قدردانی و تشکر دارد. همچنین در هیچکجایدنیا سابقه ندارد که سازنده ماهواره، پرتابکنندهاش را هم بسازد چراکه دو تکنولوژی کاملاً متفاوت هستند.

مدیر پروژه ماهواره پیام امیرکبیر درباره هدف ساخت پیام گفت: ماهوارههای دانشگاهی ماهوارههایی هستند که استادان و دانشجویان را با زیرسیستمهای ماهواره و کارهای تحقیقاتی مورد نیاز این سیستمها آشنا میکنند. هدف نهایی از ساخت این نوع ماهوارهها این است که کشور به مرحلهای برسد که بتواند ماهواره را در مدار ثابت زمین قرار دهد. ماهوارهای که بتواند در مدار زمینثابت قرار بگیرد. این ماهوارهها مجهز به دوربین هستند که میتوانند از زمین عکسبرداری کنند، درباره با نرخ رشد محصولات کشاورزی، مسائل مربوط به تغییرات آبوهوایی و …اطلاعاتی را به دست آورند.

صفوی افزود: تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرار است روی طراحی و ساخت این ماهواره کار کند. این تیم متشکل ازاستادان و دانشجویان دانشگاه امیرکبیر است که اکثر آنها دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری هستند. دانشکدههای هوا و فضا، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی مکانیک نیروی اصلی و بدنه مهم در طراحی و ساخت ماهواره هستند.

وی عنوان کرد: وزیر ارتباطات و فناوری و اطلاعات از تیمهای دانشگاهیمختلفکه در طراحی و ساخت ماهواره فعال هستند، حمایت مناسبی کرده است. بعد ازپرتاب ماهواره در ۲۵ دیو عدمموفقیت آن، وزیر با تیم مربوطه، جلساتی را برگزار کردند تا گروه انسجام خود را حفظ کند.

انتهای پیام/۴۱۰۷/۴۰۲۱/


منبع :: http://ana.irدر زمينه‌ي انتشار نظرات مخاطبان رعايت چند مورد ضروري است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسي تايپ کنيد.
  • «فن روز » مجاز به ويرايش ادبي نظرات مخاطبان است.
  • فن روز از انتشار نظراتي که حاوي مطالب کذب، توهين يا بي‌احترامي به اشخاص، قوميت‌ها، عقايد ديگران، موارد مغاير با قوانين کشور و آموزه‌هاي دين مبين اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأييد مدير بخش مربوطه منتشر مي‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات