چهارشنبه, ۲۹ اسفند , ۱۳۹۷ - 2019 March 20
كدخبر: 72149 تاريخ : ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۴ بازديد: 2 بازدید نسخه چاپي ارسال به دوستان

بازی برد-برد استارت‎آپ‎ها و کسب‌وکارهای سنتی

نکته مهمی که انتخابات سال‌جاری اتاق تهران را از دوره‌های قبل متمایز می‎کرد، پیروزی ائتلافی بود که در آن، در کنار بزرگان و اعضای قدیمی اتاق تهران، حضور مدیران شرکت‎های کارآفرین و فناوری محور به‌چشم می‌خورد. شرکت‎هایی که هرچند از آغاز فعالیت آنها نزدیک به یک دهه می‎گذرد، اما آنها استارت‌آپ‎های قدیمی بودند که پس از پشت‌سر گذاشتن مراحل مختلف جذب سرمایه به‌عنوان شرکت‎های موفق به فعالیت خود در مقیاس‎های بزرگ‌تر ادامه دادند


بازی برد-برد استارت‎آپ‎ها و کسب‌وکارهای سنتی

شعارسال: نهمین دوره‌ انتخابات هیات‌ نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هفته گذشته برگزار شد. نکته مهمی که انتخابات سال‌جاری اتاق تهران را از دوره‌های قبل متمایز میکرد، پیروزی ائتلافی بود که در آن، در کنار بزرگان و اعضای قدیمی اتاق تهران، حضور مدیران شرکتهای کارآفرین و فناوری محور به‌چشم می‌خورد. شرکتهایی که هرچند از آغاز فعالیت آنها نزدیک به یک دهه میگذرد، اما آنها استارت‌آپهای قدیمی بودند که پس از پشت‌سر گذاشتن مراحل مختلف جذب سرمایه به‌عنوان شرکتهای موفق به فعالیت خود در مقیاسهای بزرگ‌تر ادامه دادند.

در واقع، کسبوکارهایی فناوری محور که مدیران آنها به جمع نمایندگان اتاق راه پیدا کرده‌اند، دیگر استارت‌آپ نیستند و در واقع آنها کسب و کارهایی با مدل جدید هستند که با نمونههای سنتی فرق داشته و قابل اسکیل‌آپ شدن است. به عبارت دیگر، اسکیل‌آپ شرکتی است که توانسته است مدل کسب و کارش را به یک مدل تکرارپذیر تبدیل کند و تطابق محصولش با نیازهای بازار را تایید کرده و به این اطمینان رسیده است که مدل اقتصادی در ابعاد کوچک جواب می‌دهد و اگر ابعاد را بزرگ‌تر کند باز‌هم جواب خواهد داد. به این ترتیب، لزوما دیگر به آنها استارت‌آپ گفته نمی‌شود و این شرکتها نماینده استارتآپها در اتاق بازرگانی تهران نیستند. با این حال، حضور آنها در اتاق بازرگانی تهران را می‌توان برای فضای کسب‌وکاری کشور و به‌ویژه استارت‌آپها به فال‌نیک گرفت.

در این باره، شهاب جوانمردی، یکی از مدیران کارآفرین که در انتخابات اخیر اتاق بازرگانی تهران پیروز شد، گفت: برای بهبود فضای کسبوکار کشور، باید به کل زنجیره ارزش آن توجه کرد، چرا‌که نگاه یک‌سویه از یک‌طرف باعث می‌شود کسب‌وکارهای نوپا هیچ‌وقت بالغ نشوند، تجربه و دانش کسب‌وکاری پیدا نکرده و نتوانند به لایههای تاثیرگذار نفوذی پیدا کنند. از طرف دیگر، نوسازی بدنه سنتی کسب و کار نیز متحول و به‌روز نخواهد شد چراکه تفکر جدید وارد آن نمی‌شود. در واقع، مدیران شرکت‌های جدید با این دیدگاه وارد انتخابات شدند و خوشبختانه تیمی که ائتلاف برنده را چیده بودند، از این مشارکت استقبال کرد. به‌عبارتی، هم از سمت کسب و کارهای جدید این رویکرد وجود داشت که برای توسعه باید نقش جدی‌تری ایفا کند و هم اعضای قدیمی اتاق پذیرفته بودند که مشروعیت اتاق بازرگانی زمانی تداوم خواهد داشت که چترش بالای سر همه کسب‌وکارها اعم از نوپا و سنتی باشد.

البته این نخستین‌باری نیست که کسب‌وکارهایی از جنس استارتآپی توانستند تعاملات رسمی با رقبای سنتی خود داشته باشند. پیش از این نیز آنها با کاندیدا شدن در انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، به هیات‌مدیره آن راه یافتند. در این راستا، جوانمردی به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در همان چهار سال گذشته که توانستیم در انتخابات نظام صنفی یارانه‌ای کشور برنده شده و وارد هیات‌مدیره شویم، تصمیم بر این بود که تعاملات و حضور شرکتهای نوآور و کارآفرین در محافل بزرگ‌تر مانند اتاق بازرگانی را توسعه دهیم چرا‌که تاثیرگذاری یک کسبوکار جدید در اقتصاد کشور مستلزم آن‌است که بتواند در بخش مهم فضای کسب‌وکاری کشور مانند اتاق‌ بازرگانی که نقش موثری در تصمیمگیریها را ایفا می‌کنند، حضور جدی داشته باشد. از طرفی عدم حضور به این شکل تعبیر میشود که این کسبوکارها درGDP کشور و ساماندهی و حجم کسب و کارها نقش جدی ندارند. به همین ترتیب، رایزنی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حدود دو سال گذشته آغاز شد تا به‌جای توزیع پول، پرداخت وام و حمایت بینتیجه از رویدادهای مختلف، باید سیاستی را اتخاذ کنند که کسب‌وکارهای نوپا وارد فضای اصلی کسب و کاری کشور شوند.

بازی برد-برد

عملکرد موفق شرکتهای استارتآپی در سال‌های اخیر، در شرایط رکود اقتصادی که کسبوکارهای سنتی تعطیل می‌شوند، تلنگری به مدیران قدیمی بود تا بپذیرند مدل کسبوکاری آنها نیاز به تحول دارد. در میان همه بخش‌ها اعم از شرکت‌ها و بخشهای دولتی، نهادهای عمومی و بخش خصوصی مایل بودند از این ظرفیت استارتآپها بهرهمند شوند و از سیستم استارت‌آپی برای کارهایشان الگوبرداری کنند. اما به دلایل مختلف معمولا تعلل صورت میگرفت اما ترکیب جدید هیات‌ اتاق بازرگانی تهران حاکی از آن است که دیگر زمان آن رسیده تا فضای کسب‌وکار کشور با بخش‌های جدید و به روز متحول شود. در این راستا، رضا زرنوخی، مدیرعامل صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران، به «دنیای‌اقتصاد» گفت: واحدهای سنتی در هر دو بخش‌ خصوصی و دولتی مایل بودند از دستاوردهای‌ فضای کسب‌وکاری بهره‌مند شوند، با این حال، معمولا نقش این کسب‌وکارهای نوپا جدی گرفته نمی‌شد. اما این‌بار بخش خصوصی در اتاق بازرگانی برای تحقق این خواسته پیشگام شد تا ترکیب اعضا را تغییر دهد و در رویکرد جدید منافع کارآفرینانه این کسب‌وکارها را در کنار سنتی‌ها جدی بگیرد.

همچنین از طرف دیگر، فرصت برای حضور شرکت‌های جدید دریچه‌ای به سوی شرکت‌های استارت‌آپی و دانش‌بنیان باز خواهد کرد تا بتوانند دستاورد و مطالباتشان را از طریق نهادی که تعامل بهتری با سیستم حاکمیت و بخش اقتصاد دارد، منتقل کنند. از ظرفیت‌های قانونی اتاق برای کاهش مشکلات، موانع و محدودیت‌ها استفاده کنند. از ظرفیت‌های اقتصادی و سرمایه اعضای اتاق برای توسعه شرکت‌های نوپا بهره‌مند شوند. این ترکیب افراد جدید با دانش به‌روز و تجربه افراد قدیمی فرصتی به‌وجود آورده که پیش از آن وجود نداشته و در واقع، تعامل طرفین، یعنی کسب‌و کارهای سنتی وجدید، باعث شد این ائتلاف رأی بیاورد. به اعتقاد جوانمردی، مدیر کارآفرین راه‌یافته به هیات‌ اتاق بازرگانی تهران، حضور شرکتهای با مدل کسبوکاری جدید باعث می‌شود در جمع مدیرانی مانند اتاق بازرگانی فضای استارتآپی درک شده و چالش‌های آنها مطرح شود تا اعضای اتاق نسبت به تسهیلگری‌های لازم آگاه شوند و برای وضع قوانین مناسبتر کمک کنند. به‌هرحال میزان بلوغ، تجربه و تاثیرگذاری یک شرکت با مدل کسبوکاری جدید برای حضور در اتاق بیش از یک استارت‌آپ یک، دو، سه ساله است. در حال‌حاضر، فاز نخست حضور برای نمایندگی کسب وکارهای دانش‌بنیان، فناوری محور و نوبنیادها است. تاکنون این شرکتها نقش و اثر چندانی در تولید داخلی نداشتند و دولت علاقه‌مند به ورود آنها به یک بازار بزرگ‌تر نبود.

به هر حال، دولت میداند یکی از راههای برون‌رفت از برخی چالش‌های اقتصادی که با آن مواجه بوده، استفاده از ظرفیتهای کارآفرینانه است. با اینحال، بخش خصوصی با این حرکت نشان داد اهمیت این موضوع را دریافته و لازم میداند نفراتی که این ادبیات مشترک دارند وارد اتاق شوند. به‌نظر میرسد گام نخست برای بهرهبرداری از قابلیت مدلهای کسب و کارهای نوپا همانا ظرفیت‌سازی در بستر اتاق بوده که رخ داده است. در گام دوم باید از سوی نهاد پارلمان بخش خصوصی به‌کارگیری یک ادبیات مشترک و گفت‌وگو با دولت درخصوص بهرهبرداری از این ظرفیت آغاز شود تا در نهایت در گام سوم نتیجه موردنظر یعنی بهبود فضای کسب وکار، رفع موانع و اصلاح قوانین دست‌ و پاگیر محقق شود. همچنین توسعه مدل کسبوکارها و به‌کارگیری آن به‌جای مدلهای سنتی میتواند در تحقق مطالبات اقتصادی – اجتماعی جامعه مانند شفافیت، عدالت و توزیع ثروت و توزیع مناسب یارانه با راهکارهای فناوری پایه موثر باشد. کسبوکارهای سنتی چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی باید بپذیرند که دیگر نمیتوان مسائل جدید را با راهکارهای قدیمی حل و فصل و به‌کارگیری یک رویکرد جدید و تحولآفرین در حال حاضر یک ضرورت است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار:۱۸اسفند۱۳۹۷ ، کدخبر: ۳۵۰۴۲۷۸: www.donya-e-eqtesad.com


منبع :: http://shoaresal.irدر زمينه‌ي انتشار نظرات مخاطبان رعايت چند مورد ضروري است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسي تايپ کنيد.
  • «فن روز » مجاز به ويرايش ادبي نظرات مخاطبان است.
  • فن روز از انتشار نظراتي که حاوي مطالب کذب، توهين يا بي‌احترامي به اشخاص، قوميت‌ها، عقايد ديگران، موارد مغاير با قوانين کشور و آموزه‌هاي دين مبين اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأييد مدير بخش مربوطه منتشر مي‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات