یکشنبه, ۲۶ دی , ۱۴۰۰ - 2022 January 16
اخبار ویژه
كدخبر: 639 تاريخ : 1 ژانویه 1970 - 03:30 بازديد: 111 بازدید نسخه چاپي ارسال به دوستان

چگونه برنامه‌هاي تقلبي را در پلي استور تشخيص دهيم؟

چگونه برنامه‌هاي تقلبي را در پلي استور تشخيص دهيم؟

خبرگزاري آريا – وب سايت کليک: تشخيص جعلي بودن اپليکيشن ها در پلي استور از اهميت زيادي برخوردار است چرا که کم نيستند کساني که اپليکيشن‌هايي تقلبي و مشابه اپليکيشن‌هاي اصلي مي‌سازند تا کاربر را به دانلود ترغيب کرده و سپس با تبليغات آزاردهنده يا از آن بدتر، با بدافزار وي را بمباران کنند.وجود اپليکيشن‌هاي […]



چگونه برنامه‌هاي تقلبي را در پلي استور تشخيص دهيم؟

خبرگزاري آريا – وب سايت کليک: تشخيص جعلي بودن اپليکيشن ها در پلي استور از اهميت زيادي برخوردار است چرا که کم نيستند کساني که اپليکيشن‌هايي تقلبي و مشابه اپليکيشن‌هاي اصلي مي‌سازند تا کاربر را به دانلود ترغيب کرده و سپس با تبليغات آزاردهنده يا از آن بدتر، با بدافزار وي را بمباران کنند.
وجود اپليکيشن‌هاي تقلبي و عيناً مشابه برنامه‌هاي اصلي در پلي استور، يکي از بدي‌هاي بزرگ اکوسيستم اندرويد محسوب مي‌شود. افراد پليد براي رسيدن به اهداف شوم خود، از نشان‌دادن حجم انبوهي از تبليغات تا انتشار بدافزارهايي که به جاسوسي از اطلاعات کاربران مي‌پردازد، اقدام به ساخت اپليکيشن‌هايي تقلبي با ظاهر و رنگ و لعابي فريبنده مي‌کنند.
چندي پيش يک نسخه جعلي از اپليکيشن واتس‌اپ منتشر شده بود که تا پيش از اينکه شناسايي و از پلي استور حذف شود، توانسته بود خود را دل بيش از يک ميليون کاربر جا کند و آن‌ها را فريب دهد. همچنين نسخه‌اي تقلبي از اپليکيشن محبوب SwiftKey Keyboard و يک نرم‌افزار VLC مملو از تبليغات نيز توانسته بودند خود را در پلي استور براي مدتي حفظ کنند.
وجود چنين اپليکيشن‌هايي چيزي نيست که بتوان به راحتي از کنار آن‌ها عبور و فراموششان کرد. اين اپليکيشن‌نماها علاوه بر اين که مي‌توانند تبليغات خود را به خورد کاربر بدهند، همچنين مي‌توانند از اطلاعات شخصي آن‌ها نيز جاسوسي کنند. براي تشخيص جعلي بودن اپليکيشن ها در پلي استور بايد بدانيم که سازندگان اين مخرب‌ها از چه راه‌هايي براي فريب دادن کاربران استفاده و گنجشک خود را رنگ مي‌کنند و جاي قناري مي‌فروشند.
اين اپليکيشن‌هاي تقلبي چگونه کاربران را فريب مي‌دهند؟
نسخه تقلبي واتس‌اپ-که حقيقتاً يکي از حرفه‌اي‌ترين‌ها در فريب کاربران بود-تقريباً مي‌توان گفت که اصلاً از نسخه اصلي اين پيام‌رسان قابل شناسايي و افتراق نبود. حتي نام توسعه‌دهنده اپليکيشن هم ظاهراً به طور دقيق مشابه نسخه اصلي بود. فرد پشت پرده اين اپليکيشن تقلبي تنها با اضافه کردن يک کاراکتر نامرئي به انتهاي “WhatsApp Inc.” توانسته بود اين نام را به عنوان نام توسعه‌دهنده جلوي چشم کاربران قرار دهد.
چطور اپليکيشن‌هاي تقلبي اندرويد را در پلي استور تشخيص دهيم؟
تکرار مي‌کنيم که اين نسخه جعلي از واتس‌اپ به لطف تشابهات تقريباً ۱۰۰ درصدي با نسخه اصلي توانسته بود تا پيش از رو شدن دستش و حذف شدن از پلي استور، بيش از يک ميليون بار دانلود و نصب شود.
در مورد نسخه تقبلي VLC داستان قدري متفاوت بود؛ چرا که سازنده اين نسخه در واقع از کدهاي متن باز VLC اصلي و آيکون معروف Media Player Classic استفاده کرده بود تا بتواند بيش از ۵ ميليون نفر را فريب دهد. “توسعه‌دهنده” اين نسخه جعلي در واقع از کدهاي برنامه اصلي و نشان يک برنامه معروف ديگر به طور ترکيبي استفاده نموده و چندين تبليغ به داخل برنامه اضافه کرده بود. البته اين اپ تقلبي هيچ اطلاعاتي را دزدي نمي‌کرد اما همين که ضمن دزدي از کدهاي برنامه اصلي به کسب منافع مالي از راه نشان دادن تعداد کثيري تبليغ مي‌پرداختند باعث شد که گوگل اين اپليکيشن را از پلي استور حذف کند.
چطور اپليکيشن‌هاي تقلبي اندرويد را در پلي استور تشخيص دهيم؟
گوگل براي مقابله با تقلبي‌ها، چه مي‌کند؟
اين مشکل جديد نيست. در واقع وجود اپليکيشن‌هاي تقلبي در پلي استور چندين سال است که يکي از مشکلات اين پلتفرم محسوب مي‌شود. نمي‌توان دقيقاً گفت که طي اين سال‌ها اوضاع بهتر شده يا بدتر؛ اما چيزي که مشخص است اين است که اخيراً اين تفلبي‌ها خيلي حرفه‌اي‌تر از قبل شده‌اند و تشخيص آن‌ها به راحتي گذشته نيست و آن‌ها توانسته‌اند بيشتر از قبل کاربران را فريب داده و در دستگاه‌هايشان نصب شوند.
خوشبختانه اخيراً گوگل با معرفي سرويس Google Play Protect، اپليکيشن‌ها را پيش از ورودشان به پلي استور اسکن و آناليز مي‌کند و مطمئناً خيلي از تقلبي‌ها و بدافزارها را حذف مي‌کند. علاوه بر اين گوگل مدعي شده که در سال گذشته بيش از ۷۰۰هزار برنامه‌ي مخرب را نابود کرده است. اما همانطور که پيش‌تر هم گفتيم، هنوز هم مي‌توان برنامه‌هاي تقلبي را در گوشه و کنار پلي استور پيدا کرد.
سيستم Google Play Protect کمتر از يک سال است که به دنيا آمده و از اين رو نسبتاً تازه به شمار مي‌رود و انتظار پيشرفت و بهبود آن از سوي گوگل وجود دارد.
چگونگي تشخيص جعلي بودن اپليکيشن ها در پلي استور
اولين نکته مهم براي تشخيص جعلي بودن اپليکيشن ها در پلي استور اين است که وقتي واژه‌اي را در پلي استور به اميد پيدا کردن اپليکيشن مورد نظر خود جستجو مي‌کنيد، وقت کافي براي بررسي نتايجي که نمايان مي‌شود صرف نماييد-خصوصاً اگر آيکوني مشابه چندين بار در ليست نتايج تکرار شده باشد.
چطور اپليکيشن‌هاي تقلبي اندرويد را در پلي استور تشخيص دهيم؟
استفاده از آيکون اپليکيشن اصلي، اولين مرحله براي فريب کاربران است. اگر بيش از يک بار يک آيکون را در صفحه نتايج ديديد، مشکوک شويد. مرحله بعدي دقت به عنوان برنامه‌هاست.
حالا به نام اپليکيشن و همچنين توسعه‌دهنده آن توجه مي‌کنيم و به دنبال کاراکترهاي نامتعارف در آن‌ها مي‌گرديم. به عنوان مثال اصلاً منطقي نيست که کلمه Update در ابتداي نام اپليکيشن‌هاي اصلي وجود داشته باشد و اصولاً بروزرساني برنامه‌ها در اندرويد به شيوه ديگري صورت مي‌گيرد. در نتيجه تمامي اين نتايج نمايان شده، تقلبي هستند.
در مورد نسخه جعلي اپليکيشن کيبورد SwiftKey، اسم برنامه به صورت “Swift Keyboard” نوشته شده بود که بايد قبول کنيم ممکن است خيلي از افراد در نگاه اول متوجه نکته ماجرا نشوند. حتي نام توسعه‌دهنده هم مشابه توسعه‌دهنده اصلي، “Designer Superman” که يکي از زيرشاخه‌هاي مايکروسافت است، بود.
چطور اپليکيشن‌هاي تقلبي اندرويد را در پلي استور تشخيص دهيم؟
روش جالبي که مي‌تواند در تشخيص جعلي بودن اپليکيشن ها در پلي استور به کمک شما بيايد اين است که ساير برنامه‌هاي ساخته شده توسط توسعه‌دهنده نتيجه جستجو مقابلتان را بررسي کنيد و ببينيد آيا واقعي هستند يا خير. در نسخه تحت وب پلي استور بايد روي نام توسعه‌دهنده کليک کنيد و در نسخه موبايل کافيست به پايين صفحه هر اپليکيشن برويد تا ساير برنامه‌هاي توسعه داده شده توسط آن توسته‌دهنده را ببينيد.
توجه به تعداد دانلودهاي صورت گرفته براي هر اپليکيشن نيز روش منطقي ديگري‌ست که پيش روي شماست؛ البته اگر اپليکيشني که دنبال آن هستيد بسيار معروف است، اين روش بسيار عالي‌ست. کافي‌ست به پايين صفحه برويد تا بتوانيد بازه تعداد دانلودهاي يک اپليکيشن را ببينيد. براي مثال اپليکيشن بسيار معروف و محبوب فيسبوک بيش از ۱ ميليارد بار از پلي استور دانلود شده است که مسلماً هيچ اپليکيشن جعلي نمي‌تواند در خيال هم به اين عدد نزديک شود.
چطور اپليکيشن‌هاي تقلبي اندرويد را در پلي استور تشخيص دهيم؟
روش ديگري که وجود دارد اين است که به توضيحات و اسکرين‌شات‌هاي قرار داده شده براي هر اپليکيشن توجه کنيد. ممکن است در توضيحات اپليکيشن‌هاي تقلبي، از قواعد درست زبان انگليسي استفاده نشده باشد که در اين صورت بايد به اصل بودن برنامه مورد نظر شک کنيد. اسکرين‌شات‌ها هم مي‌توانند به ياري شما بيايند. هر چند که کپي کردن عکس‌ها براي متقلبين بسيار ساده است، اما مثلاً در مورد همين اپ جعلي Swift Keyboard، در يکي از اسکرين‌شات‌ها با جمله “Typing like flying Swift” روبرو مي‌شويم که معناي خاصي نمي‌دهد.
چطور اپليکيشن‌هاي تقلبي اندرويد را در پلي استور تشخيص دهيم؟
آخرين روشي که براي تشخيص جعلي بودن اپليکيشن ها در پلي استور داريد، نگاه کردن به ديدگاه‌هاي کاربران ديگر است. البته بايد بدانيد که اپليکيشن‌هاي تقلبي، ديدگاه‌هاي تقلبي هم دارند. اما احتمال اين که چند کاربر فريب خورده بخواهند زير اپليکيشن جعلي، تقلبي بودن آن را به بقيه گوش‌زد کنند، اصلاً کم نيست. پس حتماً حداقل در حد يک نگاه کلي، به ديدگاه‌هاي هر نتيجه جستجو توجه کنيد.

خبر جدید  فن‌بازار گیاهان دارویی برگزار می شود
0/5 (0 نقد و بررسی)


در زمينه‌ي انتشار نظرات مخاطبان رعايت چند مورد ضروري است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسي تايپ کنيد.
  • «فن روز » مجاز به ويرايش ادبي نظرات مخاطبان است.
  • فن روز از انتشار نظراتي که حاوي مطالب کذب، توهين يا بي‌احترامي به اشخاص، قوميت‌ها، عقايد ديگران، موارد مغاير با قوانين کشور و آموزه‌هاي دين مبين اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأييد مدير بخش مربوطه منتشر مي‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات